دانلود پاورپوینت آشنایی با مراقبت های بهداشتی اولیه جهت رشته بهداشت عمومی در 31 اسلاید و با فرمت pptx  بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش


 

 

 


از آنجا که مراقبت های بهداشتی اولیه بهترین روش تامین خدمات ومراقبت های بهداشتی برای همه و درهمه جا بوده، مؤثرترین و کارآمدترین راه برای دستیابی به سلامتی برای همه است. به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک، همه مردم، درسراسر دنیا، استحقاق مراقبت مناسب، درجامعه‌ای مناسب را دارند. این بنای اساسی مراقبت‌های بهداشتی اولیه است. مراقبت‌های بهداشتی اولیه (PHC) عمده نیازهای بهداشتی یک فرد را در طول زندگی‌اش برطرف می‌کند که شامل سلامتی جسمی، ذهنی واجتماعی است و به جای بیماری محور، مردم محوراست. مراقبت‌های بهداشتی اولیه یا PHC رویکردی درکل جامعه است که شامل ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری، درمان، توانبخشی ومراقبت تسکین دهنده است.
رویکرد مراقبت‌های بهداشتی اولیه ازسه بخش شامل تامین نیازهای بهداشتی مردم در طول زندگی، پرداختن به عوامل اصلی‌تر بهداشت از طریق سیاست و اقدام چند بخشی؛ و توانمند سازی افراد، خانواده‌ها و جوامع برای برعهده گرفتن مسئولیت سلامتی خود تشکیل شده است.
با فراهم کردن وتامین مراقبت در جامعه وهمچنین مراقبت ازطریق جامعه،PHC نه تنها نیازهای بهداشت فردی و خانواده را، بلکه مسئله مهم تروگسترده ‌تر بهداشت عمومی و نیازهای تعریف شده جوامع را برطرف می‌کند.
اصول مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای اولین باردراعلامیه آلما-آتا در سال 1978 که در واقع رویداد و نقطه عطف مهمی در بهداشت جهانی بود، نگاشته شد. چهل سال بعد، رهبران جهان در کنفرانس جهانی مراقبت های بهداشتی اولیه که در اکتبر سال 2018 در آستانه، قزاقستان برگزار شد، اعلامیه آستانه را تصویب کردند.

 


 

 

 

فهرست مطالب:
سلامت در قانون اساسی
سياست هاي کلي مصوب مقام معظم رهبري با ارتباط مستقيم به سلامت
سلامت در قانون برنامه پنج ساله پنچم توسعه اقتصادی، اجتماعی کشور
چشم انداز نظام سلامت
چشم انداز علم و فناوری سلامت
سياست گذاري در بخش بهداشت و درمان
برخي از سياست هاي کلي بخش بهداشت و درمان در کشور ايران
موفقيتها در نظام سلامت
مسائل و مشکلات موجود در نظام بهداشتي و درماني کشور ايران
بهداشت براي همه (Health for all - HFA)
هدف HFA
مراقبت هاي بهداشتي اوليه (PHC)
تعريف مراقبت هاي بهداشتي اوليه از ديدگاه سازمان جهاني بهداشت
مراقبت هاي بهداشتي اوليه
مفاهيم و محتواي مراقبت هاي اوليه بهداشتي
شاخص هاي جهاني به منظور پايش و ارزشيابي بهداشت براي همه
اصول مراقبت هاي بهداشتي اوليه